- sobota, 26 marzec 2011
Polskie cukrownie - coś co działało ponad 100 lat i przynosiło zyski i pracę setkom i tysiącom Polaków w przeciągu kilku lat zostało zlikwidowane - czego następstwa można zaobserwować patrząc na abstrakcyjnie wysokie ceny cukru. Czy przez ponad wiek ludzie mylili się produkując cukier? Czy był on niepotrzebny a ludzie pracujący tam nic nie robili? Według Unii Europejskiej i naszego rządu od SLD w 2004 - tak. Zabrano i zlikwidowano więc część polskiej historii nazywając posła Gabriela Janowskiego wariatem który bronił polskich cukrowni w 2004 roku jak prawdziwy patriota. Dzisiaj pewnie uśmiecha się widząc co się dzieje a media już by go nie obrażały a powinny przyznać mu rację. Słowa posła Janowskiego z maja 2004 roku:
"Powołaliśmy Krajową Spółkę Cukrową. Jaka to była droga przez mękę, wiedzą wszyscy. Udało się. I co się teraz dzieje? (...) Otóż do likwidacji przeznacza się, i mówię to z całą odpowiedzialnością, jedne z najlepszych polskich cukrowni. Takim przykładem są tutaj cukrownie w Żninie i choćby w Sokołowie Podlaskim. Dla ludzi, dla załóg, dla plantatorów jest to kompletnie niezrozumiałe. Dlaczego Cukrownia ˝Żnin˝ przynosząca dochody, przynosząca zyski, produkująca cukier najlepszej jakości jest przeznaczona do likwidacji? Pytam, według jakich kryteriów?"
Rzeczywiście powołanie Krajowej Spółki Cukrowej w 2002 roku napotykało znaczny opór ówczesnych polityków. Gdyby nie prawdziwi patrioci udział polskich cukrowni w rynku wynosiłby 0%, a tak przynajmniej obok Niemców i Brytyjczyków którzy wykupili i wykupują nasze przedsiębiorstwa zostało nam coś nad czym jeszcze mamy kontrolę.
Ponieważ wiele się mówi o wysokich cenach cukru i powodach wzrostu tych cen m. in. suszami, mniejszymi zbiorami, dużym eksportem w roku 2010 i małymi zapasami, przyjrzyjmy się rzeczywistej sytuacji jaka doprowadziła do tego że człowiek zastanawia się czy posłodzić herbatę a jeżeli już słodzić to ile łyżeczek.
Oczywiście politycy tych faktów nie przytoczą i w telewizji się tego nie dowiemy. Centralne planowanie ilości produkcji cukru w Polsce wprowadzone przez UE w 2004 roku za rządów SLD doprowadziło do tego co obecnie mamy. Likwidacja m. in. 11 cukrowni:
- Cukrownia Chybie działająca od 1884 roku zamknięta w 2009
- Cukrownia Klemensów działająca od 1894 roku została zlikwidowana w 2004
- Cukrownia Lublin - decyzja o zamknięciu cukrowni podjęta w grudniu 2007
- Cukrownia Łapy - zamknięta w 2008 jedna z najlepszych w kraju
- Cukrownia Ciechanów działająca od 1882 roku
- Gosławice zlikwidowana w 2008
- Wrocław, zlikwidowana w 2008
- Wróblin zlikwidowana w 2008
- Racibórz zlikwidowana w 2008
- Cukrownia Ostrowite - 2008
- Cukrownia w Brześciu Kujawskim powstała w 1894 roku jeszcze w 2007 zakład wybudował nową oczyszczalnie ścieków a w marcu 2008 podjęto decyzję o likwidacji cukrowni
Dzisiaj polskie cukrownie należą do:
- Krajowa Spółka Cukrowa S.A. i podległe pracujące cukrownie:
- Dobrzelin
- Kluczewo
- Krasnystaw
- Kruszwica
- Malbork
- Nakło
- Werbkowice
- Südzucker Polska S.A. i podległe jej pracujące cukrownie:
- Cerekiew
- Ropczyce
- Strzelin
- Strzyżów
- Świdnica
- Pfeifer&Langen Polska S.A. i działające cukrownie:
- Gostyń
- Miejska Górka
- Środa
- Pfeifer&Langen Glinojeck S.A. i działająca cukrownia:
- Glinojeck
- Nordzucker Polska S.A.i podległe pracujące cukrownie:
- Chełmża
- Opalenica
Ostatnio dodane
Ostatnie komentarze
-
- wtorek, 08 czerwiec 2021
- Skomentowane przez Ola
-
- poniedziałek, 01 czerwiec 2020
- Skomentowane przez Karol
-
- sobota, 06 lipiec 2019
- Skomentowane przez Madziar
-
- piątek, 07 czerwiec 2019
- Skomentowane przez Katrin
-
- wtorek, 04 czerwiec 2019
- Skomentowane przez Marek
Archiwum
Gościmy
Odwiedza nas 126 gości oraz 0 użytkowników.